Monday, February 6, 2023

Greece's PAME calls for material aid to earthquake-hit people of Turkey and Syria: "You are not alone"

In a statement following the devastating earthquake that hit regions of South Eastern Turkey and Syria, the All-Workers Militant Front (PAME) expresses its full proletarian solidarity and calls for the collection of material aid for the earthquake-hit people:

"PAME stands by our brothers and sisters, the workers and the peoples of Turkey, Syria, Lebanon and all the neighboring countries affected by the massive earthquake in the morning of Monday, 6 February. We are shocked to see the images, especially from the region at the epicentre of the earthquake, where once again natural phenomena have victimised the poor people.

Since the first hours of the earthquake PAME has been in contact with the trade unions of Turkey, Syria and other affected regions.  PAME, sending a message of fraternity and solidarity, conveyed the readiness of the class trade unions of Greece to support in every possible way their colleagues in the affected areas. We have the bitter experience from the great tragedies and natural disasters in Greece. Disasters but where the solidarity, organisation and action of the trade unions and the people were a shield of protection and effective help to the victims of the disasters. Action that proved that only the peoples save the people.

We call on all trade unions, federations, Regional Trade Union Centres in Greece to express support and solidarity with the earthquake victims in Turkey and Syria.

Trajediye karşı birlikte duruyoruz!

Her türlü yardıma hazırız!

Yalnız değilsiniz!​

Delivering points and hours:

Athens:

At PAME's headquarters, 5B Agias Filotheis str, Tel: 23103833786, Monday to Friday, 9 am - 7 pm, Saturday 9 am - 1 pm. 

Construction Workers of Athens Union, 1 Verantzerou str, Kaniggos Square, Tel: 23103827122, Monday to Friday 9 am - 1 pm and 6 pm - 8 pm.

Piraeus:

Labour Center. 19 Skylitsi str, Tel: 2104100830, Monday to Friday 9 am - 7 pm. 

Lavrio:

Labour Center, 7 Danoukara str, Tel: 2292025328, Every day from 9 am to 1 pm.

Mytilene/Lesbos:

Labour Center of Lesbos, Valaoritou and Davaki street, Monday to Friday 8 am to 2 pm.

Ioannina:

Labour Center of Ioannina, Monday to Friday 9 am - 1 pm and 6 pm - 8 pm.


Türkiye’deki yıkıcı deprem üzerine

 
PAME, 6 Şubat Pazartesi sabahı meydana gelen büyük depremden etkilenen Türkiye, Suriye, Lübnan ve tüm komşu ülkelerdeki kardeşlerimizin, işçilerin ve halkların yanındadır.
 
Özellikle depremin merkez üssü olan bölgeden gelen ve doğa felaketinin bir kez daha yoksul insanları mağdur ettiği görüntülerini izlemekteyiz.
 
PAME, depremin ilk saatlerinden itibaren Türkiye, Suriye ve depremden etkilenen diğer bölgelerdeki sendikalarla temas halinde olmuştur.  Bir kardeşlik ve dayanışma mesajı gönderen PAME, Yunanistan’daki sınıf sendikalarının etkilenen bölgelerdeki meslektaşlarını mümkün olan her şekilde desteklemeye hazır olduğunu iletti. Yunanistan’da yaşanan büyük trajedi ve felaketlerden edindiğimiz acı bir deneyim var; sendikaların ve halkın dayanışması, örgütlenmesi ve eylemi felaket mağdurları için bir koruma kalkanı ve etkili bir yardım olmuş, halkı ancak halk kurtarmıştır.
 
Yunanistan’daki tüm sendikaları, federasyonları ve işçi merkezlerini Türkiye ve Suriye’deki mağdurlarla destek ve dayanışmalarını ifade etmeye çağırıyoruz.

İlerleyen saatlerde maddi yardım organizasyonu, ürünler ve teslimat noktaları hakkında daha fazla bilgi verilecektir.

pamehellas.gr / 902.gr